BALKÁNSKA ODYSEA - poznávací zájazd - Bosna a Hercegovina

BALKÁNSKA ODYSEA - poznávací zájazd

Bosna a Hercegovina

, Hotel starstarBALKÁNSKA ODYSEA - poznávací zájazd

Počet termínov:

18 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava:

Bez stravy

Doprava:

autobus -

Počasie:

Dnes Počasí v Sarajevo - transparent 12°C


Popis
Čo uvidíte na tejto ceste, to ste ešte nevideli, či skôr, to by ste vôbec nečakali - veľa čarokrásneho a pre nás nepoznaného tu naozaj existuje! Balkánske krajiny Vám ponúknu niekoľko svojich krás v rôznych oblastiach. Z prírody prekrásne horské masívy, nedotknuté prírodné zákutia, úžasné národné parky, skvostné jazerá, čo Vám až „vyrazí dych“. Z histórie Vám mestá týchto krajín svojou bohatosťou ponúknu starobylé pevnosti, hrady, kláštory, či mnohé mešity, ktoré sú tiež súčasťou balkánskej architektúry. Okúsite i teplé more, jemný piesok, či štrk pláží, ktoré lemujú pobrežia týchto krajín a doprajú Vám romantické prechádzky, ako v ktorýchkoľvek iných vychýrených letoviskách. Bez toho, že by ste ochutnali ich miestne špeciality, ani nemôžete odísť, no tento zážitok Vám umocní, keď sa stretnete so srdečnosťou a úslužnosťou miestnych, pohostinných ľudí.

Je toho tak veľa, čo Vám BALKÁN ponúka, tak prečo chodiť tisícky kilometrov, keď tie najkrajšie zážitky z týchto úžasných miest, máte skoro na dosah...
Výhody a nevýhody
BONUS - FOTOŠKOLA!
Tip
BOSNA A HERCEGOVINA
=====================

SARAJEVO
–staré mesto s Národnou knižnicou, ktorá nie je prístupná, pretože jecelkom zničená, Begovou mešitou, ktorá dokázala odolať srbskému bombardovaniu, navštívte historickú kaviareň Morića Han. Národné múzeum – inštitúcia sídliaca v úžasnom románskom dome je dobrým miestom ako preniknúť do histórie krajiny. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí kódex sefardských židov Haggadah, nechýba tu tiež expozícia konfliktu z 90.tych rokov.

MOSTAR
–jedno z najkrajších miest na Balkáne, so starobylou architektúrou zdoby tureckej nadvlády. Starý most je od roku 2004 rekonštruovaný a sprístupnený.

NEUM
- veľmi rušné mestečko, letovisko ležiace pri zálive Klek - Neum medzi chorvátskymi mestami Ploče a Dubrovník, jediná prímorská osada Bosny a Hercegoviny, má svoje historické centrum aj novo vybudované moderné hotelové zariadenia, pláže sú štrkové, kamenisté. Mesto je známe svojimi nízkymi cenami (tovar lacnejší o25-30% ako v Chorvátsku) a gastronomickými špecialitami (úhor,raky a žabie stehienka).
V prípade záujmu možnosť návštevy:

MEDŽUGORIE – pútnické miesto, kde sa od osemdesiatych rokov zjavuje Panna Mária


ČIERNA HORA
============

NP SKADARSKÉ JAZERO
- je najväčšia vodná hladina na Balkáne a je zároveň i Národým parkom. Horský masív Rumija ju oddeľuje od morského pobrežia. Zaberá plochu 37000 až 55000 ha (podľa stavu vody). Vyniká veľmi bohatou faunou (napr. najväčšia vtáčia rezervácia v Európe - 264 druhov vtákov, posledné europské kolónie pelikánov, 48 druhov rýb a i.). V jazere je asi 50 ostrovov a ostrovčekov. Niektoré boli od pradávna obývané. Len na brehu jazera sa nachádza okolo 60 malých osád. Zachovalo sa mnoho pozostatkov i cenných historických pamiatok. K najpozoruhodnejším patria mohutné zrúcaniny hradu Žabljak zo 14. stor. na kopci pri severnom brehu jazera a Pevnosť Lesendro na malom ostrovčeku pri osade Vranjina, blízko cesty do Podgorice – turecké pevnosti. Na juhozápadnom pobreží jazera, oproti ostrovčeku Beška, navštevujú turisti krásnu pláž Murići pri osade. Pláž je pieskovo-kamienková s krásnou scenériou jazera a s vyhliadkou na ostrov Beška.

Pláž VELIKA PLAŽA
- nachádza sa na úplnom juhu Čiernej Hory, pri ústí rieky Bojana do Jadranského mora, je označovaná za najkrajšiu pláž krajiny. 13 km dlhý pás krásneho hrejivého piesku je ideálna na kúpanie, športovanie aj potápanie. Zátoka – fjord BOKA KOTORSKA
Na zozname 20 najkrajších zátok sveta sa nachádza jediný fjord v Stredomorí - Boka Kotorska, ťahajúce sa v dĺžke 28 km medzi prudko stúpajúcimi horami. Názov dostala podľa mesta Kotor. V pobrežných oblastiach sa nachádza množstvo dediniek a miest, ktoré poskytujú nielen kvalitné ubytovanie a reštaurácia s kulinárskymi špecialitami, ale nájdeme tu aj pamiatky a zaujímavosti.

BUDVA
- starobylé mestečko, jedno z najobľúbenejších, ale aj najdrahších letovísk na Čiernohorskom pobreží, leží v širokom Budvianskom zálive (Budvanski zaljev) pri magistrále. Pred vnútrozemskými vplyvmi ho chráni pohorie Lovčen a Paštroviči, ktoré jej súčasne vytvára pekný záver. Pri pobreží ostrovček Sveti Nikola.
Prednosťou Budvy sú krásne pláže (Mogren, Slovenska plaža) a ďaľšie. Stará malebná časť Budvy sa rozkladá na malom výbežku pevniny do mora. Obopínajú ju masívne hradby. K najhodnotnejším pamiatkam patrí opevnenie, pochádzajúce z čias benátskeho panstva (14. - 15. stor.) s Pevninskou a Morskou bránou (Kopnena i Morská vráta).
Ostrovček Sveti Nikola - asi 800 m od starej časti Budvy so zrúcaninami kostola sv. Mikuláša. dobré kúpanie.
Kláštor Ostrog - 6 km od Budvy pod svahmi Ostrogu, vo vnútrozemí, antická nekropola na rovine Budvansko polje, 3 km od Budvy, z 2. stor. pred. n. l. Niektoré nálezy nájdete v miestnom múzeu.

KOTOR
- prístavné mestečko je najcennejšou kultúrnou a historickou pamiatkou Boky - ako významný stredoveký urbanistický celok s mimoriadne hodnotnými pamätihodnosťami je Kotor v celosvetovom zozname kultúrneho dedičstva zostavenom organizáciou UNESCO. Nájdete tu katedrálu sv. Trifóna, národné divadlo, Pevnosť sv. Jána, paláce rôznych panovníkov, kostoly, mestskú vežu, Západnú bránu, atď.

PODGORICA
- je hlavné a najväčšie mesto Čiernej Hory. Svojou zvláštnou architektúrou – kombináciou starého a nového – sa nedá zaradiť medzi typické európske mestá, v ktorých centrách človek obdivuje každý kúsok. V každom prípade je to ale veľmi zaujímavé mesto práve kvôli tejto zvláštnej architektúre a kvôli príjemnej atmosfére a rušnému nočnému životu. Je to skvelý východiskový bod či už sa chystáte na turistiku do hôr alebo preferujete oddych na pláži.


CHORVÁTSKO
============

DUBROVNÍK
- „Stari Grad“ mesto vysekané z jedného druhu mramoru, sú tu najzachovalejšie mestské hradby na svete, vysoké až 25 metrov. Mesto bolo vo vojne zničené, v súčasnosti je reštaurované. Mesto je v súčasnosti pod záštitou UNESCO a doma aj vo svete je známe ako „perla Jadranu”. Nachádza sa na juhu Chorvátska a po stáročia dedilo umenie najlepších architektov a umelcov v teplom stredomorskom podnebí. Darí s tu pestovaniu aj subtropickej vegetácie - citrónov, pomarančov a mandarínok, paliem a agáv, ktoré zdobia kvetinové sady a rozkvitnuté záhrady stredovekých kamenných palácov a kláštorov.
Dubrovník bol v minulosti jedným z najmenších, ale významných stredomorských námorno-obchodných štátov, o čom svedčí skutočnosť, že v časoch svojej najväčšej slávy mal konzulárne zastupiteľské úrady vo viac než 80 mestách a jeho obchodná flotila s takmer 700 plachetnicami sa vyrovnala benátskej. So svojím patrónom svätým Blažejom, s vlajkou Libertas, vejúcou na vysokom kamennom stĺpe, ktorý stráži legendárny rytier Orlando, Dubrovník je mesto s bohatou históriou, ktorú najlepšie spoznáte na prechádzke po jeho hlavnej ulici - kamennom Stradune. Slávne mestské hradby s veľkolepými vežami a bastiónmi Vám poskytnú pohľad na jedinečné Elafitské ostrovy Šipan, Lopud a Koločep, rozsypané ako perly v blankyte mora.
Stravovanie
- individuálne
Doprava
- 9-miestnym mikrobusom
(v prípade záujmu väčšej skupiny, možná autobusová doprava)
Program
TERMÍNY:
========
* uvedené termíny zájazdov v zozname termínov nie sú fixné !!!
* termíny je možné upraviť aj na základe požiadaviek klienta, priamo "na mieru"


PROGRAM:
=========
1.deň:
---------
odchod zo Slovenska * presun cez Maďarsko, Chorvátsko do Bosny a Hercegoviny * príchod do Sarajeva, nocľah

2.deň:
---------
prehliadka mesta SARAJEVO (hl. mesto Bosny a H.) - staré mesto s Národnou knižnicou,Národné múzeum, mešita * presun do mesta MOSTAR (B.a H.), najkrajšieho mesta na Balkáne - prehliadka starobylého mesta z architektúrou z doby tureckej nadvlády, známy most cez rieku * prejazd Národným parkom Bosniacke blata * príchod do mesta NEUM (B.a H.) - prímorské letovisko známe nízkymi cenami a domácimi špecialitami, zastávka na kúpanie * presun do DUBROVNÍKA (Chorvátsko) - večerná predhliadka "mesta z mramoru", mesta s najzachovalejšími mest. hradbami na svete, zapísané do zoznamu UNESCO, nocľah

3.deň:
---------
presun do Čiernej Hory so zastávkou v meste KOTOR - prehliadka prístavného mesta, plnéhohistorických pamiatok, zapísaného do zoznamu hist. dedičstva UNESCO * presun do BUDVY (Č.H.)- prehliadka starého mesta s opevnením, ostrovčekom Sv. Nikola a krásnymi plážami - voľný program, kúpanie, oddych pri mori, nocľah

4.deň:
---------
presun do mesta PODGORICA (hl. mesto Čiernej Hory) - mesta, kde sa kríži stará a nováarchitektúra * cesta popri Skadarskom jazere (Národný park) * presun do Albánska * zastávka v meste SHKODRA (Alb.) - prehliadka mesta, návšteva pevnosti Rozafa ležiacou na skalnom brale, nad jazerom Scutari, s krásnym výhľadom na sútok trochu riek a s mohylou * presun do prístavného mestaDURRES (Alb.) - prehliadka mesta s hradbami z čias byzantskej ríše, archeologickým múzeom a monumentálnym amfiteátrom z 2. stor, p.n.l., voľný program, nocľah

5.deň:
---------
voľný program v meste DURRES (Alb.) – kúpanie, oddych pri mori, možnosti fakultatívnychvýletov, nocľah

6.deň:
---------
cesta do rímskeho mesta APOLLONIE (Alb.) so zrúcaninami * ďalej budeme pokračovať domesta VLORA (Alb.) "mesta hrdinov" s hradom Kanin a jeho krásnym výhľadom * prechádzať budeme ďalej popri pobreží, popri najkrajších plážach Albánska (možnosť zastávky na kúpanie) * pokračovanie cez romantickú dedinku DHERMI, do mesta QEPARA (Alb.) (ponorková základňa a pevnosť Aliho Pašu) a cez prímorské letovisko HIMARE (Alb.) * neskôr presun do mesta SARANDE, nocľah

7.deň:
---------
pokračovanie programu smerom do mesta BUTRINT (Alb.) s množstvom historickýchpamiatok *ďalejnávšteva starobylého mesto typickej juhoalbánskej architektúry GJIROKASTRA (Alb.) (pôvodné drevené a kamenné domy), s majestátnym hradom * návšteva rodiska Aliho Pašu mesta TEPELENE (Alb.) s jeho pevnosťou z 13. stor. * pokračovanie smerom do mesta BERAT (Alb.) -"mesta tisícov okien", jedného z najkrajších albánskych miest, s množstvom chrámov, mešít, múzeom a pevnosťou Kalasa * neskôr prejazd vnútrozemím Albánska do mesta TIRANE, nocľah

8.deň:
---------
prehliadka mesta TIRANE (hl. mesto Albánska) - nájdeme tu mešitu, Palác kultúry, slávneNárodné muzeum, či nad mestom aj monument "Matky Albánska" s krásnou výhliadkou * prejazd na hranice s Macedónskom, k jazeru Ohrid - prejazd Národným parkom * cesta pokračuje až do SKOPJE, nocľah.

9.deň:
---------
odchod zo SKOPIJE do Kosova * prejazd cez mesto PRIŠTINA (hlav. mesto Kosova) *prejazd Kosovskými hranicami do Srbska * cesta cez celé Srbsko, vrátane prejazdu BELEHRADOM až domov.

10.deň:
----------
príchod na Slovensko v ranných hodinách.


B.) možná ďalšia alternatíva druhej polovice programu – pobyt pri mori v Albánsku:
============================================================

5.deň: voľný program – kúpanie, oddych pri mori, možnosti fakultatívnych výletov, nocľah
6.deň: voľný program – kúpanie, oddych pri mori, možnosti fakultatívnych výletov, nocľah
7.deň: voľný program – kúpanie, oddych pri mori, možnosti fakultatívnych výletov, nocľah
8.deň: voľný program – kúpanie, oddych pri mori, možnosti fakultatívnych výletov, nocľah
9.deň: odchod v ranných hodinách na Slovensko cez Macedónsko, Srbsko a Maďarsko
10.deň: príchod na Slovensko v ranných hodinách


* Zmena programu je organizátorom vyhradená.
** Ceny sú kalkulované pri obsadenosti 6 účastníkov zájazdu.
*** Uvedené termíny zájazdov v zozname termínov nie sú fixné !!!
Termíny je možné upraviť aj na základe požiadaviek klienta, priamo "na mieru"


Cena: 465,- € / osoba
================

* Použité fotografie: © photo by MARIO BORAK
Cena zahŕňa
- dopravu 9-miestnym mikrobusom,
- 8x ubytovanie bez stravy,
- služby organizátora zájazdu
Cena nezahŕňa
- vstupy do pamiatok,
- fakultatívne výlety (vrátane dopravy),
- pobytovú taxu (ak bude na mieste požadovaná),
- komplexné cestovné poistenie (kompletný balíček PLUS) cez EURÓPSKU CEST. POISŤOVŇU vo výške 25,90€ / osoba / pobyt

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žiadne recenzie pre tento hotel.