ARMÉNSKO – história zapísaná v kameni - Arménsko

ARMÉNSKO – história zapísaná v kameni

Arménsko

, Hotel starstarstarARMÉNSKO – história zapísaná v kameni

Počet termínov:

0 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava:

-

Doprava:

- -

Počasie:

Dnes Počasí v Yerevan - transparent 23°C


Ubytovanie
- 3* hotely s polpenziou (raňajky + obedy)
Ďalšie informácie
DOPLŇUJÚCE INFO:
================

* voda v Arménsku je pitná

* počas programu je vždy možnosť vybrať si z viacerých miestnych reštaurácií, kde sa dá chutne najesť a napiť (cena viac chodového jedla je 5-6 EUR/os.)

* na miestnych trhoch je možnosť ochutnať lokálne ovocie a zeleninu, ktoré práve v tomto období dozrieva (hurmikaki, melóny, figy, dule, granátové jablká, hrozno, slivky, broskyne, jablká, hrušky, baklažán, paradajky, papriky…)
Stravovanie
- polpenzia (raňajky + obedy)
Doprava
- letecká z Viedne (prípade po dohode z Budapešti / Krakowa)
Program
P R O G R A M :
============

1. deň:
------------

- odlet z Viedne
- prílet do Yerevanu

- nocľah v Yerevane


2. deň:
------------

- raňajky

- od rána prehliadka mesta Yerevan:

MATENADARAN – unikátne múzeum starodávnych rukopisov.
Ponúka: viac ako 17 tisíc starých rukopisov a viac ako 100 tisíc starých archívnych dokumentov. Spolu s 13 tisícmi arménskymi rukopismi, je tu viac než 2000 rukopisov v ruštine, gréčtine, japončine, perzštine a v iných jazykoch. Zbierka Matenadaranu je neoceniteľný vedecký a historický základ pre učenie histórie a kultúry Arménska, obyvateľov Kaukazu a blízkeho východu. Rukopisy písané v 5. až 18. storočí, unikátna zbierka inkunábuly a arménskych kníh vytlačených v 16. až 18. storočí, Je tu umiestnená práca starovekých a stredovekých historikov, spisovateľov, filozofov, matematikov, geografov, doktorov, preklady z starovekej gréčtiny, arabštiny, a latinčiny spolu s originálmi kníh, ktoré sa nezachovali. Taktiež tu môžeme vidieť niekoľko vzoriek starovekých arménskych miniatúr. Zbierka Matenadaranských rukopisov je zapísaná v UNESCO od roku 1997.

JEREVAN CASCADE – vonkajšie múzeum priamo v centre mesta, kde je vystavené veľké množstvo postáv a sôch známych medzinárodných umelcov.

NÁMESTIE REPUBLIKY SO SPIEVAJÍCIMI FONTÁNAMI - nachádza sa v centre Jerevanu. Vďaka svojej centrálnej polohe ju pretínajú hlavné ulice mesta, ako sú ulice Amiryan a Abovyan. Predchádzajúci názov námestia je "Lenin Square". Námestie hostí v súčasnosti veľa dôležitých koncertov.

SÍDLO PREZIDENTA, Parlament

TSITSERNAKABERD - memoriál postaveného na pamiatku obetí arménskej genocídy.

Reštaurácia „ MOZAIC SKY “ – s krásnym výhľadom na mesto

O d p o r ú č a n i a:
Katedrála sv. Gregora - najväčší a najnovší kostol v Arm. s kapacitou 2000 ľudí a rozlohou cca 4 km2.
Exkurzia ARARAT v legendárnom závode arménskeho brandy spojená s ochutnávkou

- ak zostane čas:
pevnosť EREBUNI
Prehliadka ruín 2800 ročnej urártskej pevnosti Erebuni (782 p.n.l.), postavenej kráľom Argishti I.
Je predchodca moderného Jerevanu, mesta ktoré je staršie ako Rím o 30 rokov. Múzeum Erebuni bolo otvorené pri príležitosti oslavy 270. výročia mesta Erebuni(Jerevan). Správca historických artefaktov uchováva drahocennú a unikátnu ukážku Urartiánskej kultúry.
Mesto Erebuni má veľmi zaujímavú históriu, okrem toho pevnosť s rovnakým menom je jedna z najstarších citadiel na svete. V roku 782 pred Kristom, sa kráľ Urartu Aegishti I. rozhodol postaviť mesto s pevnosťou na araratskej nížine so strategickým významom obrany.
Obyvatelia krajiny, ktorí mali dobré zručnosti v budovaní umelého odvodňovania, priviedli vodu do mesta. Mesto Erebuni sa stalo kvitnúcou záhradou behom pár rokov. Múzeum ponúka viac ako 1500 exponátov, ktoré boli nájdené počas výkopávok starovekej pevnosti. Turisti navštevujúci toto múzeum sa väčšinou zaujímajú o exponáty starovekého klinového písma, brnenie z ľadovej ocele, predmety a bižutériu z agátu a skla, náramky z bronzu, mince Cézara Augusta, strieborné ritony (nádoby na pitie).

- nocľah v Yerevane


3.deň:
------------

- raňajky

- pevnosť EREBUNI (ak by sa nestihla z minulého dňa)

- mesto EČMIADZIN s katedrálou (tzv. VAGHARSAPAT (západne od Yerevanu)
- duchovné centrum arménskej apoštolskej cirkvi. Prvá kresťanská Katedrála zo 4. storočia a neskôr
Kostol sv. Hripsime (princezná, ktorá je tu pochovaná) a ktorý bol postavený v 7. storočí
a chrám ZVARTNOC - najväčší chrám rannej stredovekej arm. architektúry (zapísaný v UNESCO)

- kostol a pevnosť AMBERD – pochádza zo 7. storočia, nachádza sa 2300 m.n.m, názov sa prekladá aj na "pevnosť v oblakoch"

- kláštor SAGHMOSAVANK – pochádza z 13. storočia - jeho silueta dominuje priľahlým dedinám a v jeho pozadí sa nachádza vrch Aararat

- kláštor HOVHANNAVANK - je stredoveký kláštor sa nachádza v obci Ohanavan. Stojí na okraji kaňonu rieky Kasagh a jeho územie susedí s dedinou Ohanavan. Hlboká roklina je vytesaná riekou Kasagh. Najstaršou časťou kláštora je jednohorská bazilika sv. Karapety (tj sv. Predchodca, Ján Krstiteľ), ktorú založil na začiatku štvrtého storočia sv. Gregor, osvietenský , ktorý pokrstil Arménsko do prvého kresťanského národa sveta.

- kláštor SV. GEVORGA (dedinka MUGHNI) – kláštor pochádza zo 14. storočia a bol obľúbeným pútnickým miestom a sídlom arcibiskupa. Klenba kostola bola prestavaná v šesťdesiatych rokoch.

- YEREVAN - návšteva miestneho trhu „V e r n i s s a g e“ – nákup suvenírov
Veľtrh ponúka obrazy, ručne vyrobené šperky, zlato, striebro, drevo, magnety, hudobné nástroje, národné suveníry, koberce, kostýmy, polodrahokamy, vyrezávané drevo, čipky, výšivky, keramiku, ručne vyrábané klobúky, tašky, bundy, topánky, obrusy, vankúše a veľa ďalších jedinečných vecí. Hora Ararat, marhule a granátové jablko sú symbolmi arménskej kultúry.

(1) Vernisáž umenia a remesiel
Nachádza sa v centre Jerevanu na bulvári Pavstos Buzand. Nájdete tu námestie republiky, Národnú galériu a historické múzeum, katedrálu Saint Gregory iluminator a tiež hotel Marriot v okolí.
(2) Obrazy Vernisáž
Nachádza sa vo francúzskom parku okolo pamätníka Martiros Saryan. Neďaleko sa nachádza opera a Kaskáda.

- nocľah v Yerevane


4.deň:
------------

- raňajky

- odchod z Yerevanu

- jazero SEVAN - najvyššie položené vysokohorské jazero na svete s rozlohou 1250 m2 (1900 mnm) - návšteva kostolíkov na ostrove, kúpanie sa v jazere v prípade záujmu (studenšia voda). Ochutnávka ryby, ktorá sa vyskytuje len v jazere Sevan

- kláštor SEVANAVANK - pozostáva z dvoch zostávajúcich kostolov postavených na polostrove neďaleko mesta Sevan. Polostrov býval ostrovom, kým sa ZSSR nerozhodlo vypustiť veľa vody z jazera a hladina vody poklesla o viac ako 30 metrov. Na nádvorí sa nachádzali zaujímavé zelené khachkary . Boli vyrezávané z hojného miestneho zeleného kameňa a vyčnievali z ostatných po Arménsku, ktoré sú prakticky všetky vyrobené z tufu. Oltár je jedným z najkrajších v Arménsku a jedným z mála aktívnych kláštorov v Arménsku.

- plavba loďou po jazere Sevan na ostrov čajok – špecialita kebab z rakov

- kláštor HAGHARTSIN (z 10 stor.) - je zasadený do mierneho dažďového pralesa na úpätí hory.
Kombinácia prírodnej a architektonickej krásy je veľmi pôsobivá a väčšina návštevníkov Arménska to nikdy nevidí. K dispozícii sú tri hlavné budovy. Veľkosť interiérov, rozmery, detaily, rezbárske práce atď. sa zdajú byť dokonalé. Môžete sa potulovať okolo zničených budov, preskúmať flóru a mať pekný obed formou pikniku. Naskytne sa Vám tu úžasný pohľadom na celý komplex kláštora, vrch.

- kláštor GOSHAVANG - bol postavený namiesto staršieho kláštora Ghetik, ktorý bol zničený zemetrasením v roku 1188. Mkhitar Gosh, štátnik, vynikajúci vedec a spisovateľ, autor mnohých bájov a Prvý trestný zákonník, sa zúčastnil výstavby kláštora, ktorý bol v jeho cti známy ako Goshavank.

- cesta do Dilijan – mesto s miernou klímou, čerstvým vzduchom severovýchodne od Jerevanu. Úžasné okolie mesta, ktoré sa nachádza uprostred lesov je miestnymi nazývané aj “Arménske Švajčiarsko” – je taktiež aj jedno z najkrajších a architektonicky tradičných miest v Arménsku.
Možnosť návštevy jazera Parz (Parz lich)

- nocľah v Dilijan


5.deň:
------------

- raňajky

- odchod z Dilijanu

- kláštor HAGHPAT - jedným z najkrajších arménskych kláštorov posadených na okraji rokliny. Tento opevnený kláštor bol založený ako kláštor Sanahin, Kráľovnou Khosrovanushom okolo roku 976.

- mesto ALAVERDI – komunistická architektúra

+ kláštor SANAHIN - tieto stavby sa datujú do polovice 10. storočia. Bol známy svojou písmo-maliarskou a grafickou školou.

Architektonické komplexy Sanahin a Haghpat patria medzi vynikajúce diela stredovekej arménskej architektúry. V ich umeleckých zásluhách prekračujú hranice národnej kultúry.

- nocľah v Dilijan


6.deň:
------------

- raňajky

- odchod z Dilijanu

- celodenná cesta do Yerevanu (príroda, zákutia, úseky cesty, pamätník víťazstva arméncov nad turkami)

- cesta cez mestá DSEGH  STEPANAVAN  SPITAK  mesto ASHTARAK  smer Yerevan

- nocľah v Yerevane


7.deň:
------------

- raňajky

- odchod ráno z Yerevanu

- kláštor KHOR VIRAP - je jedným z najobľúbenejších destinácií v Arménsku z mnohých dôvodov, hlavne preto, že je to miesto, kde bol Gregor Luisavorich (St. Gregory the Illuminator) 13 rokov uväznený pred vyliečením kráľa Trdata III. Toto spôsobilo premenu kráľa a Arménsko sa stalo prvý oficiálne kresťanský národ na svete v roku 301. Až do dnešného dňa môžete navštíviť podzemnú komoru, v ktorej bol uväznený, nachádzajúci sa v nekonečnej kaplnke sv. kostol sv. Buďte opatrní v tejto budove, existujú dva otvory, ktoré môžu byť vyliezené dole, ale sú neoznačené. Kláštor je aj naďalej svätým miestom arménskej apoštolskej cirkvi a významným pútnickým miestom.

- po ceste prechod vinár. oblasťou ARENI (cca 4km S pred kláštorom) kde v jaskynných komplexoch objavili v roku 2011 najstaršie vinárstvo na svete v podobe vinného lisu, pohárov a zaschnutého vína (8000 rokov), návšteva jaskyne, kde našli najstaršiu topánku na svete (6000 ročná), možná ochutnávka vín.

- kláštorný komplex NORAVANK + ukážka pečenia chleba
- je pozoruhodne zachovaný pozoruhodný architektonický náboženský komplex 13.-14. Storočia, ktorý sa nachádza v malebnom údolí, asi 3 km východne od mesta Amagoo. Tvorí ho niekoľko kostolov. Kláštor bol duchovným centrom okresu Syunik. Bol tiež rezidenciou orbelejských kniežat. V druhej polovici ôsmeho storočia tu pôsobil architekt Siranes a pozoruhodný miniatúrny maliar a sochár Momik. V skutočnosti v 13. storočí Mongoli dobyli Arménsko. Zničili mnohé historické chrámy krajiny. Ale vďaka soche samotného Boha, Noravank zostal nedotknutý od Mongolov. Mongoli to len vyplienili a čoskoro odišli.

- vodopády „SHAKI“ (asi 1km východne od hotela Azoyan) – prírodná atrakcia - bohato rozvetvené vodopády v lokalite blízko destinácie Sisian

- kláštor VOROTNAVANK - je kláštorný komplex sa nachádza pozdĺž hrebeni s výhľadom na Vorotan roklinu, je obklopený vysokou kamennou stenou pre obranu pred cudzími inváziami a kedysi umiestnenými dielňami, obchodmi, seminárom, rezortom, cintorínom a budovou. Na dvore kláštora stál stĺp, ktorý symbolizoval, že v tomto mieste boli inaugurovaní mnísi vstupujúci do bohoslužieb a králi.

- nocľah v Sisian


8.deň:
------------

- raňajky

- cesta zo Sisian

- presun do ZORAC KARER (Karahunj) – kamenné observatórium spred 7000 rokov.
O 3 500 rokov starší ako Anglický Stonehenge a o 3000 rokov starší ako egyptské pyramídy. Celková plocha observatória je 7 hektárov. Podľa zistení vedcov sa v strednej časti mesta Carahunge nachádza chrám skladajúci sa z 40 kameňov postavených na počesť hlavného arménskeho boha, Ari, ktorý znamená Slnko. Okrem chrámu mal veľkú a rozvinutú observatóriu a tiež univerzitu, ktorá tvorí krídla chrámu.

- kláštor a pevnosť TATEV – arménska „strecha Sveta“ - starobylý kláštor bol vybudovaný v 9. stor. storočí na veľkej čadičovej plošine. Kláštor je pomenovaný podľa žiaka Eustatea, ktorý tu študoval, tu žil a bol aj umučený. Kláštor sa stal sídlom biskupstva Syunik a hral významnú úlohu v dejinách regiónu ako centrum pre ekonomické, politické, duchovné a kultúrne aktivity. Bol náboženským centrom, v 11. stor. bol zničený útokmi, cudzími inváziami a zemetrasením.
Nachádza sa tu niekoľko menších kostolíkov a kaplniek. Najstaršia časť kostol sv. Petra a Pavla, Kláštor sv. Gregora, Kostol sv. Panny Márie. V roku 895 bol postavený slávny "pohyblivý obelisk" - venovaný Najsvätejšej Trojici. Kláštor je zapísaný v UNESCO.
+ lanovka - najdlhšia lanovka na svete 5752 m (zápis v Guinessovej knihe), bez podpory v strede

- jaskynná dedinka KHNDZORESK s mostom cez kaňon - hojdací most. 160 metrov dlhý mostík váži 14 ton a spája dva brehy obce, tzv. Starý a nový Khndzoresk. Udrží naraz 700 ľudí. Postavili ho obyvatelia dediny vlastnými rukami s cieľom zachovať prírodné a historické dedičstvo a na stavbu neboli použité žiadne stroje ani na prepravu materiálov (používali koní). Most prechádza cez hlboký kaňon, ktorý je úžasne prekrásny svojimi skalnými útvarmi a jaskyňami. Až do roku 1950 tam žili ľudia.

+ v okolí:
- kostol ST. HRIPSIME (zo 17.stor.) a hrob Mkhitar Sparapet (arménsky národný hrdina, ktorý získal víťazstvo nad Turkami v 18. storočí a bol zabitý na ceste do Khndzoresk)

- hora UGHTASAR – na úpätí hory sa nachádza viac ako 2.000 zdobených skalných úlomkov.
Existujú desiatky skalných rezbárskych súborov, známych ako "Itsagir", ktoré sa nachádzajú na území Arménska. Reprodukcie petroglyfov alebo skalných rytín Ughtasaru sa nachádzajú po celom Jerevane; Sú napísané na strieborné šperky, maľované na šálky kávy, vysledované do ručne vyrobenej keramiky a zdobia steny kaviarní. Rezbárske práce na skalných útvaroch zobrazujú lovecké scény, širokú škálu zvierat, špirály, kruhy a geometrické tvary a dokonca aj znamenia zverokruhu. Výskum naznačuje, že oblasť slúžila ako dočasné obydlie kočovných kŕmnych kmeňov a štúdie o skalných rezbárkach naznačujú, že sa používajú už stovky rokov, s neskoršími ľuďmi, ktoré pridávali svoje vlastné kamene.

- nocľah v Sisian


9. deň:
------------

- raňajky

- odchod zo Sisian

- chrám GARNI - pohanský chrám venovaný bohu slnka, cca 2000 ročné „SPA“
Pochádza z 1.storočia a je Chrámom Slnka – “kráľovnej arménskeho umenia”. Dal ho postaviť Trdat I. a venoval ho bohyni slnka Mythra. Preto je jeho chrám pravým a jedinečným majstrovským dielom. Po prijatí kresťanstva sa stala letnou rezidenciou Khosorovdukht, sestry kráľa Trdata III.
Je to jediná pamiatka antickej chrámovej architektúry na území Arménska a zároveň aj bývalých republík Sovietskeho zväzu. (UNESCO)

- kláštorný komplex GEGHARD – pochádza zo 4 stor. - čiastočne vybudovaný hĺbením do hory a skál – zhora dole. Jeden z najstarších, krásnych a náboženských miest v Arménsku. Vyniká jeho krásou a historickým dedičstvom. Je obľúbený pre svoje skalné pamiatky. Dáva poznatky o predkresťanskej a kresťanskej histórii, kultúre a architektúre Arménska. Jeho názov znamená "kláštor spear". Je zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO)

- nocľah v Yerevane


10. deň:
------------

- transfer na letisko v skorých ranných hodinách
- odlet z Yerevanu
- prílet do Viedne​* Zmena programu je organizátorom vyhradená.
** Ceny sú kalkulované pri obsadenosti 10 účastníkov zájazdu.
*** Uvedené termíny zájazdov v zozname termínov nie sú fixné !!!
Termíny je možné upraviť aj na základe požiadaviek klienta, priamo "na mieru".
Cena zahŕňa
​- letecká doprava z Viedne
- transfer letisko-hotel-letisko
- 9x ubytovanie v hoteloch s polpenziou
- exkurzie podľa programu
- presuny mikrobusom alebo SUV počas programu
- sprievodcovské služby (na mieste bude k dispozícii zástupca našej CK)
- VSTUPY v cene: všetky vstupy do múzeí, prehliadka Jerevanu
Cena nezahŕňa
- letiskové poplatky a taxy (113,-€ / osoba)*
* letiskové poplatky a taxy sa môžu mierne líšiť v závislosti od dňa objednávky
(doplatok v prípade zvýšenia ceny letenky pri zakúpení zájazdu)
- obedy
- nápoje
- vstup na lanovku
- výstup na horu Aragac (poldenný výlet terénnym autom)
- komplexné cestovné poistenie (vrátane poistenia storna zájazdu)
cez EURÓPSKU CEST. POISŤOVŇU (možné za príplatok)

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žiadne recenzie pre tento hotel.