Detail destinácie

Bansko Bulharsko - transparent

za cenu .

Počasie:

Dnes Počasí v Bansko - transparent 25° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

 

BANSKO – lyžiarske stredisko v Bulharsku


Jedno z najkrajších bulharských turistických stredísk Vás očarí nielen špičkovými zjazdovkami, množstvom reštaurácií a barov , ale aj svojou ojedinelou architektúrou a historickými pamiatkami. Bulharsko nás láka aj nízkymi cenami, vďaka ktorým sa nemusíme obmedzovať, ale tiež neustále sa zvyšujúcou úrovňou služieb, sympatickými ľuďmi, výbornými lyžiarskymi podmienkami a nádhernou prírodou. BANSKO je súčasťou pohoria Pirin, ktorého vrcholy siahajú až do výšky 2914 m. n. m. Za pekného počasia je možné z vrcholu Vichrin vidieť až na bájny Olymp v Grécku.

 

Poloha: hotely / aparthotely sa nachádzajú v blízkosti lanovky, v novej časti mesta. Centrum s množstvom nákupných i zábavných možností sa nachádza cca 10 minút pešou chôdzou.
Ubytovanie: hotely / aparthotely ponúkajú ubytovanie v príjemne zariadených dvojlôžkových izbách s možnosťou 1-2 prísteliek, resp. apartmánoch pre 2-6 osôb. Izby aj apartmány sú vybavené okrem príslušného počtu lôžok aj TV/SAT, minibarom, soc. zariadením a majú balkón. Apartmány disponujú oddelenými miestnosťami (spálňa + obývacia časť), kuchynkou, chaldničkou a podľa počtu lôžok môžu mať 1-2 kúpeľne.

Stravovanie: raňajky formou švédskych stolov, možnosť dokúpenia i polpenzie
Vybavenie: reštaurácia, lobby bar, úschovňa lyží, SPA centrum – sauny, masáže, niektoré hotely majú i bazén a jacuzzi. Ubytovacie zariadenia ponúkajú aj možnosť pripojenie na internet.

 

 

Doprava : 9-miestnym mikrobusom (z miesta Vášho bydliska) / alebo letecká doprava (za príplatok)


Termíny: podľa počtu záujemcov určované individuálne (možnosť dohody termínu)

- obdobie od novembra 2014 do apríla 2015

 

Cena: 449,- €/ osoba (pri počte 7 účastníkov zájazdu s vzhľadom na termín konania) *

 

V cene je zahrnuté:

5x ubytovanie v 2* hoteli / aparthoteli s raňajkami, doprava pohodlným mikrobusom, delegát, FOTOŠKOLA,
*podľa požiadaviek je možné pobyt objednať aj na viac nocí alebo zabezpečiť ubytovanie vyššej kategórie
*cena zájazdu sa prepočítava podľa aktuálnej sezóny a bude upresnená až podľa požadovaného termínu zájazduzo strany klientov (uvedená cena sa vzťahuje na obdobie november – marec 2015)

V cene nie je zahrnuté:

letecká doprava z Viedne (za príplatok cca 200,-€ / os. - cena letenky je závislá od termínu zájazdu a aktuálnej ceny leteniek), stravovanie (okrem raňajok), pobytová taxa, SKI-pass, cestovné poistenie cez EURÓPSKU CESTOVNÚ POISŤOVŇU (vieme Vám ho zabezpečiť presne podľa aktivít zájazdu v cene 23,50 € / os. / pobyt), podľa dohody fakultatívne výlety na mieste, možnosť zabezpečenia profesionálneho inštruktora lyžovania s bohatou prof. praxou
* podľa požiadaviek je taktiež možné prispôsobiť termín zájazdu tak, aby to skupine vyhovovalo čo najviac.

 

=================================================================================================

 

 

BANSKO

...leží v juhovýchodnej časti Bulharska, pod masívom pohoria Pirin. Najvyšší hrebeň pohoria
Pirin sa tiahne v dĺžke 3 000 metrov a pre svoju prírodnú jedinečnosť figuruje na zoznamoch
Svetového a kultúrneho dedičstva Unesco. Vďaka miliardovej investícii vyrástlo v posledných rokoch
na svahoch Pirinu lyžiarske stredisko, ktoré svojou kvalitou a vybavenosťou vôbec nezaostáva za najmodernejšími centrami Álp, priam naopak.

Celý areál Bansko sa vďaka tejto investícii stal v Bulharsku najvýznamnejším lyžiarskym strediskom, ktoré sa svojou kvalitou a vybavenosťou vyrovnáva i najmodernejším lyžiarskym centrám Álp. Vyrástlo tu 70 nových hotelov a apartmánových domov. Bola sprevádzkovaná kabínková lanovka smerujúca priamo z Banska až do lyžiarskeho areálu. Otvorené boli nové zjazdovky všetkých náročnosti, 7 sedačkových lanoviek a niekoľko nových vlekov. Celková dĺžka lyžiarskych tratí je viac ako 65 km. Zjazdovky sú dokonale udržiavané a každý deň sa upravujú.

Srdce lyžiarskeho areálu Bansko leží približne 11 km od mesta BANSKO. Celý komplex tratí je veľmi dobre vyvážený a hlavne športový lyžiar sa tak rýchlo „nenasýti“ . Môže si vybrať zo širokých miernejších tratí nad hranicou lesa, alebo i z mnohých červeno označených zjazdoviek, ktoré ohraničuje lesný porast. Pre najlepších lyžiarov, vyznávajúcich strmé svahy je tu čiernou farbou označená zjazdovka s názvom Tomba, ktorú slávnostne otvoril práve úspešný lyžiar Alberto Tomba. A pre tých slabších, je tu dlhá modrá zjazdovka, ktorá vedie z hôr až do mestečka /občas takmer aj po rovine/. No toto stredisko ponúka absolútne vyžitie sa aj pre moderných odvážnych lyžiarov, ktorí hľadajú „extrémne lyžovanie v divokých horách“ – vyskúšať si môžu aj skalnaté terény pre freeride priamo z vleku. Aj túto požiadavku im Pirin dokáže splniť. Absolútne vyžitie zažijú pri jazdách do kosodrevinových údolí divokých hôr. Už pravidelne sa tu koná aj svetový pohár v extrémnom lyžovaní.

Zamestnanci lyžiarskej školy, sú okrem klasickej lyžiarskej výučby Vás ochotní sprevádzať aj pri extrémnejších športoch ako snowboardingu, skialpinizme, paraglidingu, či jazde na snežných skútroch. Pre lyžiarov je okrem využívania skipasov v tomto stredisku, k dispozícii v aj veľké množstvo lyžiarskej techniky a zapožičania si už aj tej najmodernejšej lyžiarskej výstroje. Takže svoje lyže si pokojne môžete nechať doma.

 

NA LYŽIACH V BULHARSKU


POPIS KRAJINY

K najkrajším pohoriam Bulharska patrí Pirin. Jeho najvyšší vrchol Vichren (2914m) je tretí najvyšší na Balkánskom poloostrove. Za jasného počasia z neho môžete vidieť až na bájny Olymp v Grécku. Pirin je prírodná rezervácia prísne chránená pred nežiadúcimi civilizačnými zásahmi. Panenská príroda a alpský charakter tak dávajú záruku dovolenky v ideálnych podmienkach. Lyžiarov priťahuje najmä skutočnosť, že priemerná snehová pokrývka tu dosahuje od začiatku januára do konca apríla 2,5 metra. Na Pirine sa lyžuje predovšetkým v areáli Šiligarnika, vybudovanom pod vrcholom Todorka (2476m). Trojsedačkové lanovky začínajú vo výške 1700m a končia výškou 2400m. Veľké zjazdovky sú dlhé viac ako 2,5 km.

V posledných rokoch prešlo toto stredisko rozsiahlou modernizáciou. Celý pirinský areál Bansko získala do prenájmu najväčšia bulharská banka, ktorá tu behom posledných dvoch rokov preinvestovala miliardy korún, čo je poznať na každom kroku. Zmien sa dočkala nielen infraštruktúra samotného mesta Bansko, ale predovšetkým lyžiarsky areál.

Priamo z Banska bola daná do prevádzky kabínková lanovka smerujúca až do lyžiarskeho areálu. Boli tu otvorené aj ďalšie zjazdovky všetkých úrovní náročnosti a tiež niekoľko nových vlekov. Celková dĺžka lyžiarskych tratí je viac ako 70 km. Zjazdovky sú udržiavané a každý deň sa upravujú. Pod zjazdovkami nájdete ski-servis, požičovňu a úschovňu lyží, snowboardov, stánky s občerstvením i reštaurácie. Bulharsko je tak jednou z mála krajín, kde je možnosť sa ráno lyžovať a večer sa už kúpať v mori. Pre skutočne náročných lyžiarov je tu možnosť zjazdiť niektoré terény v rámci programu extrémneho lyžovania.

Bansko (930m) sa nachádza 160 km južne od Sofie a je zároveň významným historickým a kultúrnym centrom. Udržiavané domy, čistota a cit pre detail sú pre túto oblasť Bulharska charakteristické. Pobyt v Bansku ocenia najmä tí, ktorí chcú spojiť lyžovanie na výborných tratiach s veselým večerným životom a poznaním zaujímavých miest. Naviac, bulharské ceny sú pre nás stále príjemným prekvapením.

 

KVALITA SNEHU

Tí, ktorí sa tu už lyžovali, môžu potvrdiť, že kvalita snehu je výborná. Sneh je ľahký, jemný a keď sa prejazdí a utlačí rolbou, vôbec nestvrdne ani na druhý deň. Lyžuje sa v krásnej scenérii Pirinského národného parku a zo všetkých zjazdoviek je vidieť protiľahlé pohorie Rila s druhým najznámejším strediskom Borovec. Na všetkých zjazdovkách sú k dispozícii snehové delá, takže na začiatku aj konci sezóny býva snehu dostatok. Aj bez použitia snehových diel sa tu však bežne lyžuje až do prvého májového týždňa. Bulharsko je tak jednou z mála krajín, kde je možnosť sa ráno lyžovať a večer sa už kúpať v mori.

 

MENA: 1 € = 1,96 Leva

Bulharskú menu je možné si zamieňať v miestnych zmenárňach, priamo na hoteloch, alebo v bankách –tu je to aj najvýhodnejšie. Zameniť je možné len EURO!

 


BANSKO - zjazdovky

 

Výška strediska: 925 m. n. m.

Najvyšší lyžiarsky areál: 2600 m

Celková dĺžka zjazdoviek: 70 km

Najdlhšia trať combo: 16 km zjazd

Smer zjazdoviek: sever

Bansko je stredisko, ktoré sa rozvíja mimoriadne rýchlym tempom. Sú tu vynikajúce možnosti pre lyžiarov, pre snowboardistov, pre extrémne športy, biatlon a cross - country lyžovanie. Pre extrémne lyžiarov SKI areál Bansko ponúka množstvo zábavy v tzv. parkovej zóne. Bonus pre lyžiarov je 7 km dlhá osvetlená lyžiarska dráha - cesta medzi Banderishka Polyana a mestom. Niektoré zo zjazdoviek ponúkajú výborné podmienky pre večerné lyžovanie, ktoré je dostupné pre každého, od 18.30 do 21.30hod.

 

KVALITNÉ SLUŽBY

Čo sa týka služieb, rozdiel od alpských stredísk takmer nespoznáte, s čím súhlasí aj odborná verejnosť.
Z Banska sa vyveziete pohodlne kabínkou priamo až do areálu. Je tu veľa sedačkových lanoviek i množstvo menších vlekov, ktoré sú položené až do výšky 2600 m nad morom.

Na všetkých zjazdovkách sú k dispozícii snehové delá, takže na začiatku aj konci sezóny býva snehu dostatok. Aj bez použitia snehových diel sa tu však bežne lyžuje až do prvého májového týždňa.
Priamo v najnižšie položenej stanici lanovky nájdete požičovňu lyží a snowboardov s veľkým množstvom najmodernejšej lyžiarskej výstroje, takže svoje lyže si pokojne nechajte doma. Návštevníkom sa ponúka aj možnosť heliskiingu, ale iba s lyžiarskym sprievodcom. Je tu množstvo lyžiarskych škôl s dlhou tradíciou, ktoré popri klasickej lyžiarskej výučbe ponúkajú aj hodiny snowboardingu, skialpinizmu, paraglidingu či jazde na snežných skútroch. Samozrejmosťou sú i miesta pre freeride, čo dokazuje i fakt, že sa tu každý rok koná svetový pohár v extrémnom lyžovaní.

Občerstvenie funguje tiež podobne ako v Alpách, no s rozdielom omnoho nižších cien. Nechýbajú tu ani snehové bary APRES-SKI s tanečnou hudbou, kde má svoje nezastupiteľné miesto popri ovocných likéroch aj národná rakija. V Bansku sa nachádza množstvo moderných hotelov, takže večer nieje problém zahrať si v niektorom z nich bowling, ísť do sauny, fitness-centra alebo do bazénu. Pobaviť sa dá aj na mnohých diskotékach alebo v kasíne.

GASTRONÓMIA

Ceny občerstvenia
Občerstvenie je podobné ako v Alpách, no za ceny o niečo nižšie ako na Slovensku. Sú pomerne ľudové - pohybujú sa v cenových reláciách - veľké pivo cca. 1,- €, hotové jedlo okolo 1,90,-€, hlavné jedlo približne 4 – 7,- €, 1 / 2 litrový džbán vína cca. za 1,50,- €,...
Bansko je v gastronómii jedným z najvychýrenejších miest v Bulharsku. Nájdete tu viac ako 100 národných krčiem (tzv. mechany). Býva v nich vždy veľmi veselo, pretože v každej hrá národná pirinská kapela. Prevažuje tradičná kuchyňa. Medzi miestne špeciality patria sušené klobásky (banski starec), zapečené mäso so zemiakmi a zeleninou v keramických miskách (čumlek) alebo pečené jahňacie mäso s kapustou (gjuveče/kapama). Víno pochádza hlavne zo známej oblasti Melnik, ktorá s pirinským krajom susedí.

HORSKÁ SLUŽBA

Horská služba tu funguje spoľahlivo, no jej pokyny treba prísne dodržiavať. Pohorie Pirin je nádherné, no zároveň často aj veľmi nebezpečné. Je tu veľa miest aj pre tých „náročnejších“, vhodných na extrémne lyžovanie, no žiaľ občas sa stáva, že niekto neodhadne svoje možnosti a spustí sa terénom, kde je vstup prísne zakázaný.

 

 

 

BANSKO - mikrobusom

- termíny zájazdov mikrobusom:možnosť zvoliť si termín a dĺžku pobytu individuálne podľa požiadaviek

(termíny sú uvádzané s ubytovaním na 5 nocí a vrátane cesty)

= 5 nocí / 8 dní


December:


06/12 – 13/12/2014

13/12 - 20/12/2014


Január:


03/01 - 10/01/2015

10/01 - 17/01/2015

17/01 - 24/01/2015

24/01 - 31/01/2015

31/01 - 07/02/2015


Február:


07/02 - 14/02/2015

14/02 - 21/02/2015

21/02 - 28/02/2015

28/02 - 07/03/2015


Marec:


07/03 - 14/03/2015

14/03 - 21/03/2015

21/03 - 28/03/2015

28/03 - 04/04/2015

 

Apríl:

04/04 - 11/04/2015

11/04 - 18/04/2015

 


alebo sa zvolí termín a jeho dĺžka individuálne podľa požiadaviek klientov

 

=======================

 

BANSKO - letecky

- termíny zájazdov letecky:možnosť zvoliť si termín a dĺžku pobytu aj individuálne podľa požiadaviek

(termíny sú uvádzané s ubytovaním na 5 nocí a vrátane cesty)

= 5 nocí / 6 dní


December:

11/12 - 16/12/2014


Január:


06/01 - 11/01/2015

13/01 - 18/01/2015

19/01 - 24/01/2015

26/01 - 31/01/2015


Február:


06/02 - 11/02/2015

15/02 - 20/02/2015

22/02 - 27/02/2015


Marec:


06/03 - 11/03/2015

14/03 - 19/03/2015

25/03 - 30/03/2015


Apríl:


02/04 - 07/04/2015

09/04 - 14/04/2015


alebo sa zvolí termín a dĺžka pobytu individuálne podľa požiadaviek klientov

(v prípade tejto leteckej dopravy je transfer z letiska v Sofii na hotel a späť GRATIS)

 

============================================================